نظام آموزشی در قبرس شمالی


نظام آموزشی در قبرس شمالی

سیستم نظام آموزشی قبرس شمالی بر اساس برابری طبقه‌ های مختلف اجتماعی، برابری جنسیتی و در نظر گرفتن تفاوت‌های فردی و محلی میباشد، بنابراین مدارس رایگان برای تمام سنین در سطوح آموزش پیش‌دبستانی، ابتدایی، متوسطه و بالاتر تحت نظارت وزارت آموزش و پرورش و فرهنگ قبرس شمالی وجود دارد. ذهنیت مدیریتی مناسب مبتنی بر «آموزش مادام‌العمر».
تحصیل در قبرس شمالی تا سن 17 سالگی اجباری است و نرخ باسوادی تقریباً 100٪ است. آموزش یکی از سریع ترین حوزه های در حال توسعه در قبرس شمالی است. هدف این برنامه توسعه توانایی‌های افراد در تمام گروه‌های سنی هم برای منافع شخصی آنها و هم برای کل جامعه است. آموزش تمام وقت برای همه کودکان بین 5 تا 17 سال اجباری و رایگان است. بیشتر مدارس از بودجه دولت تامین می شود. با این حال، مدارس خصوصی نیز وجود دارند که برنامه های درسی گسترده ای را برای دانش آموزان ارائه می دهند.

مدارس و کالج های دولتی:

مدارس و کالج‌های دولتی به زبان ترکی تدریس می‌شوند. زبان انگلیسی (معمولا)، آلمانی یا فرانسوی به عنوان زبان دوم توسط دانش آموزان انتخاب شده و به آنها آموزش داده میشود. مدارس و کالج های دولتی بر اساس برنامه درسی تعیین شده توسط وزارت آموزش و پرورش اداره می شوند و کودکان 5 تا 17 ساله را در بر می گیرند.
طرح نمره گذاری بر اساس یک مقیاس صعودی از 1 تا 10 عمل می کند و برای رفتن به گروه سال بعد دانش آموزان باید حداقل نمره 5 را کسب کنند. ارزیابی با امتحان میان ترم و پایان ترم انجام می شود.

دبستان دولتی کاراوگلان اوغلو شهر گیرنه قبرس شمالی

مدارس و کالج های خصوصی:

بخش آموزش خصوصی از انگلیسی (با زبان ترکی به عنوان زبان دوم) یا ترکی (با زبان دوم انگلیسی) به عنوان ابزار آموزشی استفاده می کند و گزینه سوم یکی از زبان های خارجی است. مدارس خصوصی با دریافت هزینه سالانه معینی از دانش آموزان، آموزش را ارائه می دهند. مدارس خصوصی تحت نظارت و تایید وزارت آموزش و پرورش هستند و باید از مدیران مرتبط با برنامه درسی پایه، ارزشیابی، مسائل انضباطی و استانداردهای تدریس پیروی کنند. از آنجایی که مدارس خصوصی ساعات و دوره های طولانی تری را ارائه میدهند، میتوانند برنامه درسی را گسترش دهند و برخی از دوره های کلیدی انگلستان (UK Key Stages)، IGCSE، طرح یادگیرندگان جوان کمبریج (Cambridge Young Learners Scheme)، آزمون های SAT و تافل را دنبال کنند. بخش اساسی برنامه درسی بر پایه فناوری اطلاعات است. فعالیت‌های فوق برنامه نقش زیادی در فرآیند آموزشی دارند، زیرا هدف آن‌ها توسعه استعدادهای طبیعی کودکان است: هنرهای زیبا، موسیقی. ورزش و غیره.

کالج خصوصی خاور نزدیک در منطقه ینی بوازیچی قبرس شمالی

انضباط و تشریفات:

دانش آموزان هر مدرسه باید لباس فرم بپوشند و از دوشنبه تا جمعه کلاس های درسی برگزار میشود. روزهای درسی در مدارس و کالج ها معمولا از ساعت 8.30 صبح شروع می شود. و در ظهر (حداقل) یا ساعت 3.30-4.00 (حداکثر) بعد از ظهر به پایان می رسد. در مدارس خصوصی مدت زمان حضور طولانی تر است و کلاس ها معمولاً در حدود ساعت 3.30-4.30 بعد از ظهر به پایان می رسد. مدارس و کالج ها تعطیلات تابستانی از اواسط ژوئن تا اوایل سپتامبر دارند. کالج های خصوصی اغلب دوره های تابستانی مشخصی را ارائه می دهند و طیف گسترده ای از فعالیت ها و سفرها را سازماندهی می کنند.

سیستم آموزشی قبرس شمالی از پنج مرحله اصلی تشکیل شده است:

آموزش پیش دبستانی: توسط مهدکودک ها و برای کودکان بین 4 تا 6 سال ارائه می شود.
آموزش ابتدایی: ارائه شده در مدارس ابتدایی و برای سنین بین 7 تا 12 سال طراحی شده است.
آموزش متوسطه: در دبیرستان ها و برای سنین 13-15 ساله و 16-18 سال تقسیم می شود.
آموزش عالی: توسط دانشگاه های معتبر در قبرس شمالی ارائه می شود: دانشگاه مدیترانه شرقی، دانشگاه خاور نزدیک، دانشگاه بین المللی قبرس، دانشگاه آمریکایی گیرنه و دانشگاه اروپایی لفکه.

5 دانشگاه اصلی بین المللی در قبرس شمالی وجود دارد که میزبان دانشجویان بین المللی از کشورهای مختلف اروپایی، آسیایی و آفریقایی میباشند.
دانشگاه مدیترانه شرقی (EMU) واقع در فاماگوستا (ماگوسا)، قدیمی ترین دانشگاه قبرس شمالی است. این دانشگاه که در سال 1979 تأسیس شد، برنامه هایی را ارائه می دهد که به طور کامل توسط شورای آموزش عالی ترکیه و قبرس شمالی به رسمیت شناخته شده است و حدود 15000 دانشجو سالانه از 68 کشور جهان وارد این دانشگاه میگردند. ماموریت EMU "ارائه یک محیط دانشگاهی است که طیف وسیع و متنوعی از دانشجویان و اساتید را بدون توجه به پیشینه ایدئولوژیک، سیاسی، فرهنگی و اجتماعی جذب و حفظ کند". دانشگاه مدیترانه شرقی (EMU) آموزش در زمینه هایی مانند پزشکی، دندانپزشکی، داروسازی، اقتصاد و علوم اداری، مهندسی، هنر و علوم، حقوق، ورزش، گردشگری و هتلداری، کشاورزی ارائه می دهد.

دانشگاه مدیترانه شرقی (EMU) قبرس شمالی

دانشگاه خاور نزدیک (NEU) در نیکوزیا (لفکوشا) واقع شده است. این دانشگاه که یک دانشگاه بین المللی خصوصی قبرس شمالی است، از بیش از 30 کشور دانشجو دارد. دانشگاه خاور نزدیک (NEU)، آموزش در زمینه هایی مانند پزشکی، دندانپزشکی، داروسازی، اقتصاد و علوم اداری، مهندسی، هنر و علوم، حقوق، ورزش، گردشگری و هتلداری، کشاورزی ارائه می دهد.

دانشگاه خاور نزدیک (NEU) قبرس شمالی

دانشگاه بین المللی قبرس (CIU) که در سال 1996 تأسیس شد، یکی از "جوان ترین" دانشگاه های قبرس شمالی در این کشور است و در مسیر نیکوزیا (لفکوشا) به فاماگوستا (ماگوسا) قرار دارد. اگرچه این دانشگاه نسبتاً جدید است، اما با چندین دانشگاه بین المللی در سراسر جهان توافق نامه امضا کرده است. دانشگاه بین المللی قبرس (CIU) خود را به عنوان مؤسسه نوآورانه ای معرفی می کند «مرکزی برای دانشجویان بین المللی با امکانات آموزشی عالی و ممتاز برای برآوردن نیازهای یک جامعه مدرن».

دانشگاه بین المللی قبرس (CIU)

دانشگاه آمریکایی گیرنه (GAU) در سال 1985 به عنوان یک موسسه آموزش عالی مستقل و غیرانتفاعی تاسیس شد. تمرکز این دانشگاه بر روی ارائه دسترسی به آموزش عالی مستقر در آمریکا است. دانشگاه آمریکایی گیرنه (GAU) انواع رویکردهای آموزشی را تقویت می کند، بورس تحصیلی را تشویق می کند و در خدمات اجتماعی مشارکتی همکاری می کند.

دانشگاه آمریکایی گیرنه (GAU) قبرس شمالی

دانشگاه اروپایی لفکه (EUL) که در سال 1990 توسط بنیاد علوم قبرس تأسیس شد، با هدف ارائه طیف گسترده ای از آموزش معاصر از طریق مدل آموزشی نوآورانه است. این دانشگاه متعهد به حفظ استانداردهای بین المللی برتر است و برنامه ها و مدارک خود را در کشورهایی مانند ترکیه، پاکستان، امارات متحده عربی، عمان به رسمیت می شناسد. هر سال دانشگاه اروپایی لفکه (EUL) با جذب دانشجویان بیشتری از سراسر جهان گسترش می یابد.

دانشگاه اروپایی لفکه (EUL) قبرس شمالیرتبه بندی جدید دانشگاه خاور نزدیک قبرس شمالی NEU (Near East University)

رتبه بندی جدید دانشگاه خاور نزدیک قبرس شمالی NEU (Near East University)

موسسه رتبه‌بندی آموزش عالی بین‌المللی (AD Scientific Index)، فهرست بهترین دانشگاه‌های جهان در سال 2023 را اعلام کرد که در آن بهترین دانشمندان و دانشگاه‌های جهان رتبه‌بندی می‌شوند. در این فهرست 19521 دانشگاه جهان بر اساس عملکرد تحصیلی خود در سال جاری رتبه بندی شدند. در این لیست 3492 دانشگاه از اروپا، 256 دانشگاه از ترکیه و 10 دانشگاه از جمهوری ترک قبرس شمالی شرکت کردند.دانشگاه خاور نزدیک NEU (Near East University) در این لیست در رتبه 5 ترکیه و 408 در اروپا قرار دارد که با اختلاف بهترین دانشگاه در قبرس شمالی است.

دسته‌بندی