آب و هوای قبرس شمالی


آب و هوای قبرس شمالی

موقعیت جغرافیایی قبرس در شرق دریای مدیترانه باعث شده، این جزیره تحت تاثیر آب و هوای معتدل مدیترانه قرار گیرد که یکی از بهترین مدل های آب و هوایی برای زیست بشری است. تابستان های گرم و خشک با حداکثر دمای 35 درجه و زمستان های معتدل و مرطوب با حداقل درجه حرارت 7 درجه و میانگین درجه حرارت سالانه 17.5 درجه از بزرگترین مزایای آب و هوایی قبرس میباشد.

میانگین درجه حرارت سالانه ثبت شده در قبرس بین سال های 1901 تا 2021

میانگین بارش یا بارندگی سالانه از سالی به سال دیگر و از مکانی به مکان دیگر متفاوت است. کمترین میانگین بارندگی سالانه برای قبرس 213 میلی متر در سال 73-1972 و بیشترین میزان بارندگی سالانه 800 میلی متر در سال 69-1968 بوده است. میانگین بارندگی سالانه برای دوره 90-1961 503 میلی متر است. مرطوب ترین ماه ها معمولا دسامبر، ژانویه و فوریه و خشک ترین ماه ها جولای، آگوست و سپتامبر هستند.

میانگین بارش ماهانه، بیشترین و کمترین درجه حرارت ماهانه و میانگین درجه حرارت ماهانه بین سال های 1991 تا 2020

فصول جزیره قبرس را به 4 فصل بهار (مارس تا می)، تابستان (ژوئن تا ژوئیه)، پاییز (اکتبر تا دسامبر) و زمستان (ژانویه تا فوریه) تقسیم بندی میکنند و این مسئله باعث شده است، توریست هایی که قصد سفر و استفاده از گرمای آفتاب و آب تنی را داشته باشند در فصل تابستان و تا حدودی پاییز و اگر قصد فرار از سرمای طاقت فرسای اروپا را داشته باشند در سایر فصول وارد قبرس میشوند.

یکی از مهمترین شناسه های آب و هوایی جزیره قبرس، نور خورشید و میانگین 320 روز آفتابی آن میباشد که بهترین جاذبه توریستی برای اروپایی ها و بهترین درمان افسردگی برای مهاجرینی است که از کشورهای با تابش آفتاب بیشینه وارد قبرس میگردنند.

از آنجا که این جزیره زیبا دارای با کیفیت ترین آبهای ساحلی قاره اروپا میباشد، دارای مناسب ترین دمای آب برای شنا و تفریحات دریایی بوده و سالانه میلیون ها توریست را جذب خود می نماید. دمای آب دریای مدیترانه در محدوده جزیره بین 20 تا 29 درجه متغیر بوده و در ماه آگوست این مقدار به بیشینه خود یعنی 29 درجه میرسد و لذا توریستی ترین ماه سال در جزیره قبرس ماه آگوست میباشد.

میانگین درجه ماهیانه دمای آب ساحلی دریای مدیترانه در محدوده جزیره قبرس

سواحل توریستی در ماه آگوست جزیره قبرس


موردی برای نمایش وجود ندارد.
دسته‌بندی