فرهنگ قبرس شمالی


فرهنگ قبرس شمالی

با نگاهی به تاریخ جزیره قبرس و موقعیت جغرافیایی آن، فرهنگ و تمدن بسیاری در آن ورود کرده اند. از مصریان، یونانی ها، ایرانی ها، رومی ها، ترک ها و انگلیسی ها و تقریبا تمام تمدن های کهن در این جزیره حضور داشته اند. بدین دلیل جامعه قبرس که همزیستی با تمام فرهنگ ها و مذاهب را تجربه نموده است، پذیرش و احترام جزء خصوصیات فرهنگی آنها بشمار می آید و حتی پس از اختلافات سیاسی بین اقوام یونانی و ترک جزیره و تقسیم آن به دو قسمت شمالی و جنوبی، این خصوصیت فرهنگی حفظ گردیده است. مذهب اصلی مردم در قسمت شمالی، اسلام و در قسمت جنوبی مسیحیت است که البته پس از تقسیم جزیره، ترک های مسلمان ترکیه نیز به شمال جزیره مهاجرت کردند و جامعه شمالی را به دو گروه ترک های قبرسی و ترک های مهاجر طبقه بندی نمودند. این مطلب جهت ارائه برخی تفاوت های فرهنگی این دو قشر عنوان گردیده است.

مسجد جدید هالا سلطان در نزدیکی لفکوشا 

صنایع دستی اغلب زنده ترین و مهم ترین بیان هویت فرهنگی یک کشور است. نقوش سنتی، رنگ‌ها و نقش‌های متعلق به قرن‌های گذشته همچنان بر روی اشیایی که امروزه در قبرس شمالی تولید می‌شوند، استفاده می‌شوند. این اشیاء که در گذشته کارکردهای متفاوتی داشتند، امروزه به صورت تزئینی و گاه در بافتی جدید و مدرن مورد استفاده قرار می گیرند. کنده کاری روی چوب، بافندگی، پارچه های دست بافت، پیله کشی کرم ابریشم، لباس های سنتی و سوزن دوزی همگی با استفاده از تکنیک های سنتی خاص قبرس شمالی تولید می شوند. بسیاری از کارگاه ها و موسسات صنایع دستی در قبرس شمالی از تکنیک های تولید سنتی برای ایجاد، نمایش و فروش این آثار استفاده می کنند. همچنین دوره هایی برای ترویج صنایع دستی سنتی با استفاده از رنگ ها، نقش ها و نقوش خاص قبرس شمالی برگزار می شود.

کارگاه بافندگی و صنایع دستی در لفکوشا 

تغییرات مستمری در قبرس از 7000 سال قبل از میلاد تا به امروز، تحت حاکمیت چندین ملت رخ داده است که به طور طبیعی منجر به ظهور یک "آشپزی جزیره ای" متمایز در قبرس شده است. غذاهای قبرس شمالی به دلیل طعم و مزه های لذیذ و ارائه آن مشهور است. غذاهای معمولی شامل مزه، دسر، گریل، غذاهای ماهی، سوپ و شیرینی است، در حالی که تعدادی از غذاهای بومی برای بازدیدکنندگان ضروری است. از جمله پنیر هلیم که فقط در قبرس تولید می شود و کباب محلی و سنتی شفتالی.

میز مزه قبل از غذا اصلی در رستوران های قبرس شمالی

تئاتر ترکی قبرسی و نمایش عروسکی سایه از دوران باستان و در قبرس شمالی بسیار محبوب بوده است. برای قرن ها، تنها منابع سرگرمی برای مردم قبل از ظهور تلویزیون بودند. حتی زمانی که سینماها در شهرها تأسیس شد، هنوز دسترسی مردم روستا به مراکز شهری دشوار بود، به همین دلیل نمایش‌های سایه همچنان نقش برجسته‌ای در زندگی فرهنگی داشتند. تئاتر هم منبع سرگرمی و هم رسانه ای آموزنده برای عموم بوده است. نمایش‌های سنتی تماشاگران ترک در قبرس شمالی هم از نظر موضوع و هم از نظر سبک، هویتی ذاتی در قبرس شمالی اتخاذ کرده‌اند. به ویژه، بازی سایه مدتهاست که یک نمایشنامه محبوب در قبرس شمالی بوده و برای ترک های قبرس به یک لذت ضروری تبدیل شده است. پس از اتخاذ سبک‌ها و تکنیک‌های تئاتر غربی در آغاز قرن بیستم، تئاتر سنتی ترک‌های قبرس به تدریج فراموش شد و رویکرد تئاتر غربی به طور کامل بر آن تسلط یافت. اولین تئاتر ترکی قبرس که در سال 1963 تأسیس شد، "صحنه اول" نام داشت و بعداً در سال 1966 به عنوان تئاتر دولتی قبرس ترک شناخته شد. تئاتر دولتی قبرس ترک از آن زمان تاکنون نمایش های مختلفی را در قبرس شمالی و خارج از کشور به روی صحنه برده است. امروزه گروه های تئاتر داخلی و خارجی نیز در کنار تئاتر دولتی ترک قبرس فعالیت می کنند. بسیاری از گروه های تئاتر داخلی و خارجی در طول جشنواره های تئاتر به زندگی فرهنگی قبرس شمالی تنوع می بخشند.

تئاتر ترکی قبرسی و نمایش عروسکی سایه در قبرس شمالی

قبرس شمالی جزیره‌ای با میراث غنی جشنواره‌ها است که در هر یک از آنها رقص، هنر و سنت های شهرهای مختلف جشن گرفته و تبلیغ می‌شوند. جشنواره‌های سنتی هر ساله در مناطق محلی قبرس شمالی برگزار و اجرا می شود و به ویژه در فصل تابستان از محبوبیت خاصی برخوردار است. انواع سرگرمی های سنتی مانند فستیوال های تفریحی امروزه نیز بخشی از جشنواره ها هستند. غذاها و محصولات سنتی نیز در جشنواره ها فروخته می شوند و اغلب بر اساس منطقه محلی خود شناسایی می شوند. در این جشنواره ها غذاهای سنتی ترکی قبرس، سوغاتی های دست ساز و صنایع دستی نیز به فروش می رسد. برنامه های سرگرمی متنوع هستند و از کنسرت، نمایش مد و مسابقات زیبایی گرفته تا بازی ها و نمایشگاه های تفریحی را شامل می شود. در زیر چند جشنواره مهم در قبرس شمالی آورده شده است:


جشنواره تاکستان زیتون گیرنه
جشنواره راکی قبرس
جشنواره پیله ابریشم (در ماه می)
جشنواره ارکیده هیسارکوی
کارناوال جوانان لفکوشا
جشنواره فرهنگ و هنر سیب زمینی
جشنواره رقص سالسا

جشنواره اسکله (ماه های ژوئن-ژوئیه)
جشنواره خرنوب آب شیرین (در ماه سپتامبر)
جشنواره توت فرنگی

جشنواره گل اوزانکوی
جشنواره زیتون گیرنه (در ماه اکتبر)

جشنواره پرتقال گوزلیورت (ماه های ژوئن-ژوئیه)
روزهای زیست محیطی (ماه های می و اکتبر)
جشنواره بین‌المللی موسیقی بلاپایس ( از ماه می تا ژوئن)
جشنواره بین المللی فرهنگ و هنر ماگوسا (ماه های ژوئن-ژوئیه)
جشنواره تئاتر قبرس (در ماه سپتامبر)
جشنواره فرهنگ و هنر گیرنه
جشنواره خرمای لفکه

جشنواره گردو لفکه

جشنواره بین‌المللی موسیقی بلاپایس در قبرس شمالی

جشنواره پرتقال گوزلیورت در قبرس شمالی

جشنواره گل اوزانکوی در قبرس شمالی

در قبرس شمالی، موسیقی مانند بسیاری از جنبه‌های دیگر فرهنگ مدرن، به طور گسترده تحت تأثیر تمدن‌های متعددی است که از قبرس عبور می‌کنند. موسیقی سنتی در قبرس شمالی دارای ملودی های غنی است که در اثر تلاقی فرهنگ های موسیقی از تمدن های مختلف ایجاد شده است و دارای ریتم و ساختار ملودیک متمایز است. جشنواره های ملی و بین المللی موسیقی در قبرس شمالی با شرکت کنندگان بسیاری از خارج از کشور و همچنین ترک های قبرس محبوب هستند. در فرهنگ ترک‌های قبرس به رقص‌های محلی اهمیت زیادی داده شده است. رقص‌های محلی بر اساس الگوهای رفتار و سرگرمی‌های سنتی سازماندهی می‌شوند که محبوب‌ترین آنها رقص‌های عروسی محلی است. در چارچوب مراسم عروسی، نمایش‌های «کینا سیرتوسو»، «کوزان»، «چیفتتلی» و سایر نمایش‌ها نیز می‌توانند در کنار اجرای رقص اجرا شوند. اجراها اغلب با لباس‌های درخشان و الهام‌گرفته از تاریخ اجرا می‌شوند که بر حسب دوران، سن و جنسیت متفاوت است و با آلات موسیقی مختلف برای ایجاد حس تماشایی همراه است. تیم های رقص محلی قبرس شمالی به طور منظم جوایزی را در جشنواره های بین المللی کسب می کنند. انواع دیگر رقص نیز در قبرس شمالی رایج است. همچنین، مدارس رقص در سرتاسر قبرس شمالی وجود دارد که طیفی از سبک ها را آموزش می دهند.
جشنواره های بین المللی رقص نیز در طول سال در قبرس شمالی برگزار می شود.

تیم های رقص محلی قبرس شمالی
موردی برای نمایش وجود ندارد.
دسته‌بندی