تجارت و سرمایه گذاری در قبرس شمالی


تجارت و سرمایه گذاری در قبرس شمالی

جمهوری ترک قبرس شمالی به عنوان یک کشور مستقل به رسمیت شناخته نشده است (فقط از طرف کشور ترکیه به رسمیت شناخته میشود) و به صورت رسمی تنها با ترکیه موافقت نامه های دوجانبه سرمایه گذاری، تجاری، اقتصادی، مالی و مالیاتی دارد. برخی از این قراردادها بین ترکیه و جمهوری ترک قبرس شمالی شامل جلوگیری از مالیات مضاعف بر مالیات بر درآمد و یا تجارت بدون مالیات است.

از طرفی با رشد چشمگیر سرمایه گذاری در بخش های توریستی تفریحی، ساختمان سازی و شهرک سازی، کشاورزی و دامداری، بهداشت و درمان و آموزش و نیز پتانسیل های بالای جزیره در جذب سرمایه، باعث گردیده آینده درخشانی را برای آن متصور بود.

قبرس شمالی، منطقه اقتصادی آزادی است با موقعیت جغرافیایی متفاوت که فرصتی مناسب برای سرمایه گذاران خارجی جهت تجارت آسان و نقل و انتقال آزاد پول و سرمایه، بدون پرداخت مالیات. از طرفی کشور ترکیه در زمینه زیرساخت ها و تاسیسات زیربنایی قبرس شمالی از جمله ساخت راه و بهسازی آنها، خط انتقال آب شیرین از جنوب ترکیه به قبرس، ساخت فرودگاه، انواع بیمارستان های عمومی و تخصصی، هتل سازی و ساخت مراکز آموزشی پیشرفته، سرمایه گذاری های عظیمی کرده است.

بیشترین حجم صادرات و واردات قبرس شمالی با کشور ترکیه میباشد و بیش از نیمی از این حجم را تشکیل میدهد. پس از ترکیه، اتحادیه اروپا بزرگترین صادرکننده به قبرس بوده و کشورهای خاورمیانه بزرگترین وارد کننده کالا از قبرس میباشند. مهمترین محصولات صادراتی قبرس شامل انواع مختلف محصولات لبنی، محصولات کشاورزی و کنسانتره محصولات از جمله مرکبات و نوشیدنی های الکلی میباشد.

واردات کالا از مبداء کشورهای مختلف به قبرس شمالی در سال 2018

صادرات کالا از مبداء قبرس شمالی به کشورهای مختلف در سال 2018

قبرس در شاخص جذب سرمایه گذاری مستقیم خارجی یا FDI که توسط FDI Intelligence جهانی ارزیابی میگردد، در سال 2021 در رتبه هجدهم جهان قرار گرفته است و نسبت به سال قبل از آن 50 پله رشد نموده است. این شاخص کشورها را با در نظر گرفتن سرمایه گذاری مستقیم خارجی، متناسب با اندازه اقتصادشان رتبه بندی می کند. علاوه بر این، FDI Intelligence قبرس را در 10 کشور برتر قرار داد که از نظر بهبود سرمایه‌گذاری‌ها پس از همه‌گیری کرونا متمایز بودند. بر اساس داده های مورد استفاده و منتشر شده توسط FDI Intelligence، سرمایه گذاری مستقیم خارجی در قبرس در نیمه اول سال 2022 نسبت به دوره مشابه سال 2019 افزایش 150 درصدی را ثبت کرده است. افزایش سرمایه‌گذاری‌ها در بخش‌های توسعه نرم‌افزار و فناوری اطلاعات نیز به طور کلی چشمگیر است و در نیمه اول سال 2022 نسبت به سال 2019 به 600 درصد رسیده است. مطابق مطالعه انجام شده موسسه Luxembourg Attractiveness Survey در سال 2022، قبرس در رتبه 7 کشورها در جاذبیت برای سرمایه گذاری مستقیم خارجی را دارا میباشد.

آژانس توسعه سرمایه گذاری ترکیه قبرس در سال 2008 به منظور تعیین و اجرای استراتژی سرمایه گذاری به منظور افزایش سرمایه گذاری های مورد نیاز در توسعه اقتصادی قبرس شمالی تشکیل گردید و فرصت های سرمایه گذاری با پتانسیل بالا را برای سرمایه گذاران خارجی به شرح ذیل اعلام نموده است :

 1.  بخش توریسم و گردشگری:
1.1. توریسم و گردشگری ویژه:
قبرس شمالی با آب و هوا، طبیعت و فرهنگ خود فرصت های ممتازی را برای توسعه اشکال مختلف گردشگری ارائه می دهد.
2.1. گردشگری سلامت: قبرس شمالی با طبیعت غیرتجاری و آب و هوای گرم خود، فرصت سرمایه گذاری در مراکز مراقبت از سالمندان را برای گردشگران سالمند در کشورهای سردسیر فراهم می کند. (کار با نهادهای ذیربط به منظور رفع فقدان قانونگذاری در این زمینه آغاز شده و همچنان ادامه دارد.)
3.1. هتل ها و مبحث توریسم کنفرانس: با داشتن بسیاری از هتل های 5 ستاره که امکانات کنفرانس را ارائه می دهند، قبرس شمالی کاندیدای تبدیل شدن به یکی از مقاصد اصلی توریسم کنفرانس در منطقه است.
4.1. گردشگری و اسکله های تفریحی با قایق های بادبانی: از آنجایی که قبرس شمالی در مسیرهای بین المللی قایق بادبانی قرار دارد. این فرصت را دارد که به مرکز گردشگری قایق بادبانی در منطقه مدیترانه شرقی تبدیل شود.

اسکله تفریحی مارینا گیت کارپاز قبرس شمالی

2. بخش صنعتی:
1.2. ساخت قایق بادبانی: به منظور پاسخگویی به تقاضای فزاینده در جهان، رشد قابل توجهی در بخش ساخت قایق بادبانی در حال سرمایه گذاری است.
2.2. صنعت کشاورزی: قبرس شمالی علاوه بر تولید روغن زیتون و شراب، فرصت های سرمایه گذاری ویژه ای را با محصولاتی مانند هالومی (پنیر)، انگور وریگو و سیب زمینی مخصوص قبرس ارائه می دهد.

3. بخش فناوری اطلاعات:
1.3. فناوری اطلاعات (نرم افزار، توسعه، ارتباطات): مشوق های ارائه شده در پارک های تکنو سوپرکامپیوتر و وجود دانشگاه های معتبر در قبرس شمالی با فارغ التحصیلان در زمینه انفورماتیک که امکان توسعه بخش انفورماتیک (ICT) به ویژه نرم افزار را در قبرس شمالی فراهم می کند. .
2.3. شرکت های مشاور متخصص در زمینه فناوری اطلاعات، با هدف رشد در منطقه مدیترانه شرقی فرصتی مناسب جهت سرمایه گذاران در قبرس شمالی است.

4. بخش آموزش:
با وجود دانشگاه های با رنکینگ های خوب جهانی، موفقیت در بخش آموزش عالی تا به امروز حاصل شده است و به شاخه های دیگری از آموزش مانند آموزش زبان های خارجی، آموزش بزرگسالان و آموزش از راه دور وجود دارد.


موردی برای نمایش وجود ندارد.
دسته‌بندی