لغو برگزاری آزمون آیلتس در ایران شایعه یا واقعیت؟

آزمون «آیلتس IELTS» یکی از معتبرترین آزمون‌های تعیین سطح زبان انگلیسی افراد در جهان است که در اکثر کشورها و دانشگاه‌ها قابل استفاده است. این امتحان در بیش از ۲۷۰ مرکز امتحانی در نزدیک به ۱۱۰ کشور دنیا برگزار می‌شود.

«آیلتس» که توسط دانشگاه کمبریج انگلستان، شورای فرهنگی بریتانیا و مرکز آیلتس استرالیا برگزار می‌شود در دانشگاه‌هایی نظیر کمبریج، آکسفورد و هاروارد قابل استناد است. کلمه "IELTS" مخفف  "Abbreviation" عبارت"International English Language Testing" به معانی «سامانه جهانی ارزیابی زبان انگلیسی» است که بالاترین نمره در این آزمون ۹ و کمترین نمره نیز صفر است. 

بر اساس این ازمون، چهار مهارت Listening (شنیداری)، Reading (خواندن)، Writing (نوشتاری)، Speaking (گفتاری) داوطلبان مورد ارزیابی قرار می‌گیرد. 

نکته دیگری که در ارتباط با این آزمون وجود دارد، نحوه دسته‌بندی این آزمون است که به صورت عمومی "General" و آکادمیک "Academic"  برگزار می‌شود. آزمون آکادمیک، سطح توانایی و مهارت داوطلبان در سطوح کارشناسی و تحصیلات تکمیلی را می‌سنجد که به عبارت دیگر یکی از معیارهای ورود برای بسیاری از دانشگاه‌ها و کالج‌های معتبر سراسر جهان محسوب می‌شود. نمونه دیگر این آزمون یعنی نمونه عمومی آن برای موقعیت‌های اجتماعی است.

اگرچه این آزمون توسط مؤسسات متعددی در ایران برگزار می‌شود اما متولی اصلی این آزمون، سازمان سنجش آموزش کشور است.

مؤسسات برگزاری این آزمون اعلام کردند: «عطف به دستور سازمان سنجش کشور، مورخ ۲۱ دی ماه ۱۴۰۱ به شماره ۶۵۳/س/م تمام آزمون‌های آیلتس در سراسر کشور از اسفندماه تا اطلاع ثانوی برگزار نخواهد شد.»


اگرچه اعلام لغو برگزاری آزمون آیلتس در کشور، از سال آتی تا اطلاع ثانوی با واکنش‌های بسیاری همراه شده اما بسیاری بر این باور هستند که این تصمیم در جهت کاهش روند مهاجرت در ایران گرفته شده است!

پیامدهای لغو آزمون آیلتس در ایران

پیش از اعلام خبر لغو برگزاری آزمون آیلتس در سال آتی، با جست‌وجوی اینترنتی عبارت «آیلتس در ترکیه» با وبسایت‌های متعددی روبرو می‌شدیم که در ارتباط با شرکت در آزمون آیلتس در ترکیه اطلاعاتی ارائه می‌دادند. به نظر می‌رسد، این تصمیم منجر به افزایش موسساتی باشد که مقدمات سفر برای شرکت در آزمون آیلتس را به سایر کشورها فراهم می‌کنند و پس از این، چُنین موسساتی می‌توانند پول بیشتری از این راه از داوطلبان ایرانی به دست آورند!

ازسوی دیگر برخی از داوطلبانی که در آزمون‌های داخل کشور شرکت می‌کردند نسبت به اعتبار آزمون‌های کشور ترکیه انتقاداتی وارد می‌کردند و بر این باور بودند که میزان تقلب در موسسات این کشور بیشتر است. 


هزینه آزمون آیلتس چقدر است؟

البته مشکلات به درجه اعتبار آزمون آیلتس محدود نمی‌شود و موضوع لغو برگزاری این آزمون ممکن است سبب افزایش خروج ارز از کشور هم شود. به طور کلی و صرف نظر از این تصمیم جدید باید گفت، چون تعداد دفعات برگزاری این آزمون زبان در ایران محدود است، تاکنون نیز بسیاری از کسانی که موفق به کسب نمره استاندارد کشور مقصد نمی‌شدند برای از دست ندادن فرصت، جهت شرکت در آزمون راهی کشورهای دیگر می‌شدند.

همچنین هزینه آزمون آیلتس در کشورهای مختلف یکسان نیست اما بررسی‌ها نشان می‌دهد صِرف شرکت در این آزمون برای داوطلب از ۳۰۰ تا ۴۰۰ دلار هزینه دارد. هر داوطلبی که بخواهد برای شرکت در آزمون آیلتس به کشورهای دیگر سفر کند، باید علاوه بر هزینه آزمون، هزینه‌ اقامت، غذا و مسترکارت برای ثبت‌نام در آزمون را هم بپردازد. افزایش ناگهانی تعداد این گروه به دلیل لغو برگزاری آزمون در داخل کشور موجب افزایش ناگهانی میزان خروج ارز از کشور می‌شود و علاوه بر خروج ارز، این موضوع  به اعتبار علمی دانشجویان و دانشگاه‌های ایرانی نیز خدشه وارد می‌کند.

هزینه آزمون آیلتس در ایران در حال حاضر حدود ۶۱ میلیون و ۵۱۰ هزار ریال است که البته  این مبلغ ممکن است با اعلام سازمان سنجش تغییر کند اما این قیمت در مقایسه با هزینه‌های چند هزار دلاری برای خروج از کشور به منظور شرکت در آزمون آیلتس به یکی از کشورهای همسایه به هیچ وجه قابل مقایسه نیست. 

تکلیف داوطلبان آزمون آیلتس چیست؟

 با توجه به اطلاعاتی که تاکنون منتشر شده است می‌توان گفت، آزمون‌ آیلتس بهمن ماه همچون گذشته برگزار می‌شود و داوطلبانی که پیش از اعلام این خبر برای آزمون‌های دو نوبت اسفند و فرودین ثبت‌نام کرده‌اند، می‌توانند بدون مشکل در این آزمون شرکت کنند اما امکان ثبت‌نام جدید در این آزمون‌ها وجود ندارد.

اگرچه انتشار این اخبار در فضای مجازی با واکنش‌های متعددی همراه شده اما متولی اصلی برگزاری این آزمون یعنی سازمان سنجش کشورتاکنون واکنشی نسبت به این اخبار نداشته و باید منتظر اطلاعیه این سازمان در این رابطه بود تا تمامی زوایای موضوع روشن شود